Erik Kulavig
For voksne

Foredrag om stalinismen

Price
Standard + gebyr: 60 DKK
Studerende + gebyr: 30 DKK
Sted
Bjerringbro Bibliotek
Realskolevej 12
8850 Bjerringbro
Gudenåhuset, Bjerringbro Bibliotek
Begrebet Stalinismen er næsten lige så omstridt, som den person, der har lagt navn til det, nemlig Stalin eller Josif Visarionovich Dzhugashvilli, som han var døbt

Stalin var Sovjetstatens leder fra 1924 til sin død i 1953. De fleste forbinder vel begrebet stalinisme med undertrykkelse, terror og hungersnød, mens andre hæfter sig ved modernisering, industrialisering og sejr over Nazityskland i ”Den Store Fædrelandskrig” (1941- 1945)

Erik Kulavig, lektor emeritus i russisk og sovjetisk samtidshistorie ved SDU, vil i foredraget belyse Stalins vej til magten og resultaterne af hans politik. 

Kulavig vil også komme omkring russernes liv under tyrannen, belyse forskellige fortolkninger af stalinismen og se på hovedpersonens rolle i Putins univers.