For voksne

Litteratursalon: I Jane Austens Fodspor

Tid
19:00 - 21:00
Pris
Standard + gebyr: 50 DKK
Sted
Houlkær Kirke
Odshøjvej 7A,
8800 Viborg
Tag med på en stemningsfuld litterær rejse ind i Jane Austens verden, når Houlkær Kirke og Houlkær Bibliotek inviterer til en hyggelig aften med fortællinger om kærlighed, humor og stærke kvindeskæbner – krydret med kaffe, kage og gode boganbefalinger.

Houlkær Kirke og biblioteket byder velkommen til en inspirerende og hyggelig litteraturoplevelse med bibliotekarerne Mie og Anette, som tager publikum med ind i Jane Austens tidløse univers.

Med udgangspunkt i Austens liv og berømte romaner fortæller de om forfatterens samtid, de sociale forventninger og de store følelser, som stadig gør hendes historier levende og aktuelle i dag. Publikum kommer tæt på de elskede karakterer, den skarpe humor og de menneskelige relationer, der har gjort Jane Austen til en af verdens mest læste forfattere.

Undervejs præsenteres også nyere romaner inspireret af Jane Austen – både romantiske fortællinger og moderne bøger med blik for samfund og menneskelige relationer. Der vil være masser af inspiration til gode læseoplevelser, og deltagerne kan se nærmere på både klassiske og nyere bøger, som Mie og Anette medbringer.

Arrangementet byder desuden på kaffe og kage i pausen, hvor der bliver god tid til hyggeligt samvær og samtaler ved bordene.

Kom og oplev, hvorfor Jane Austens fortællinger fortsat rører og begejstrer generation efter generation – og vær med til en eftermiddag fyldt med litteratur, fællesskab og varme.