Vejen til mine rødder - foredrag med Lone Hansen
- Pris
-
Standard + gebyr: 60 DKK
- Sted
-
Stoholm Bibliotek
Kirkevej 2
7850 Stoholm - Stoholm Kirkecenter
Den lokale Lone Hansen blev bortadopteret som lille, fordi hendes mor var en såkaldt ”tyskertøs”.
Bibliotek
Stoholm BibliotekLone Hansens foredrag tager udgangspunkt i en kærlighedshistorie. Hendes mor og en tysk soldat forelskede sig i hinanden under 2. verdenskrig og resultatet blev Lone.
Men den tyske soldat blev forflyttet og Lones mor står alene tilbage. Moren finder ingen anden udvej end at holde graviditeten hemmelig og senere afgive barnet.
Lone Hansen fortæller om sit ophold på et spædbørnshjem og et plejeophold hos en præstefamilie. Som knap femårig bliver hun bortadopteret og finder endelig hjem.
Vi kommer også til at høre om Lones voksenliv og hvordan hun til sidst får forbindelse til sin biologiske mor og sin fars familie i Tyskland.
Samarbejdspartnere: Stoholm Kirkes Menighedsråd, Sport på Tværs, Borgerforeningen v/Trivselspiloterne og Ældre Sagen Fjends-Karup