Forfatterforedrag med Lars Novrup Frederiksen
- Tid
- 19:00 - 21:00
- Pris
-
Standard + gebyr: 95 DKK
- Sted
-
Karup Kultur- og Forsamlingshus
Bredgade 15, st.,
7470 Karup J
Med udgangspunkt i de dramatiske begivenheder omkring Stubber Kloster fortæller Lars Novrup Frederiksen om arbejdet med at forene historiske fakta og levende fiktion. Publikum får et indblik i middelalderens magtkampe, klosterliv, intriger og menneskeskæbner fortalt gennem den unge adelskvinde Kirstines historie.
Foredraget giver samtidig et fascinerende blik på researchen bag bøgerne, de historiske personer og de lokale fortællinger fra Midt- og Vestjylland, som har inspireret forfatterskabet.
Om Lars Novrup Frederiksen:
Lars Novrup Frederiksen har skrevet tre historiske romaner om middelalderens Danmark. Hans bøger kombinerer historiske fakta med fiktion og kredser om magt, tro, intriger og livet i middelalderen. Fortællingerne er inspireret af lokalhistorien omkring Stubber Kloster og området ved Stubbergård Sø, hvor han selv bor i nærheden.
Inden han blev forfatter, arbejdede Lars Novrup Frederiksen i finanssektoren. Han begyndte at skrive under finanskrisen, og den første roman udviklede sig siden til en populær og anmelderrost trilogi.
Entré er inkl. kaffe og kage.