Siri Hustvedt: Livestreaming fra Den Sorte Diamant
- Tid
- 18:45 - 20:30
- Pris
-
Standard + gebyr inkl. forfriskning: 45 DKK
- Sted
-
Hovedbiblioteket
Vesterbrogade 15
8800 Viborg
Bibliotek
HovedbiblioteketHør hende fortælle om kærlighed og erindringer i anledningen af hendes nye bog Genfærd som udkommer d. 13. marts i år og er hendes mest personlige værk til dato.
I 2024 døde Siri Hustvedts mand og forfatterkollega gennem mere end 40 år, Paul Auster.
Bogen er et kludetæppe af minder fra parrets liv sammen: dagbogsoptegnelser, noter, e-mail-korrespondancer og kærlighedsbreve, der fletter sig sammen til en øm og kraftfuld fortælling om et mangeårigt samliv.
Siri Hustvedt har norske rødder og har et meget stort publikum i Danmark. Hendes romaner som Flammende verden, Det jeg elskede og Sommeren uden mænd – samt hendes essays Mødre, Fædre og Andre, En bøn for Eros og At leve, at tænke, at se – har gjort hende til en af de mest betydelige amerikanske forfattere, som også har inspireret danske forfattere.