Dokumentar om billedkunstner Apolonia - en af deltagerne i Kunstnerkolonien 2024

Apolonia
Bjerringbro Kulturfestival
Date
Tid
16:00 - 17:30
Sted
Bjerringbro Biograf
I samarbejde med
  • Bjerringbro Kunstforening
  • Bjerringbro Biograf
Adresse

Realskolevej 12
8850 Bjerringbro
Danmark

I forbindelse med Bjerringbro Kulturfestival vises den prisvindende danske dokumentarfilm fra 2022 'Apolonia, Apolonia' - om billedkunstneren Apolonia Sokol. Filmen viser et usædvanligt nært og eksistentielt portræt fortalt over hele 13 år af den danske dokumentarist Lea Glob.

Den talentfulde Apolonia blev født i et undergrundsteater i Paris og voksede op i 90'erne i et ægte fransk kunstnermiljø med en gruppe af kunstnere og hippier, der levede det ultimative bohemeliv. I en alder af 21 blev hun optaget på Beaux-Arts de Paris, et af de mest prestigefyldte kunstakademier i Europa. 

Oplev denne fascinerende film om kunst, kærlighed, moderskab og repræsentation, og hvordan man som kvinde kan lykkes i en verden domineret af patriarkat, kapitalisme og krig uden at miste sig selv.

Apolonia var en af deltagerne i tv-serien Kunstnerkolonien i 2024.

Filmen er del af Bjerringbro Kulturfestival og vises i Bjerringbro Biograf i Gudenåhuset, der er fri entré og ingen tilmelding.