
- Date
- Tid
- 10:00 - 17:00
- Sted
- Gudenåhuset, Bjerringbro Bibliotek
- Bibliotek
- Bjerringbro Bibliotek
- I samarbejde med
- Bjerringbro Kunstforening
- Adresse
-
Realskolevej 12
8850 Bjerringbro
Danmark
Tove Lois Andreasen havde i en del af sin barndom og ungdom kontakt til et kunstnermiljø ved søen Racken i Värmland, Sverige. Et miljø, som hun er vendt tilbage til gennem hele livet, og som inspirerede hende til at male, som hun gør i dag.
Tove har i dag stor glæde af kontakt med kunstnere på mange niveauer i det midtjyske og hun deltager gerne og ofte i arrangementer og kulturbegivenheder, der har med billedkunst at gøre i nærområdet. Det er efterhånden blevet til mange kunstudstillinger.
Tove maler fortrinsvis portrætter og havmalerier og er som billedkunstner stort set autodidakt og har for alvor malet siden 2010. I 2019 og 20 har hun modtaget undervisning på Ranum Kunstskole, hvor hun bl.a. lærte nogle vigtige greb både i forhold til forståelse og håndtering af farve og teknik. Et langt liv med erfaringer fra mange forskellige opgaver og miljøer samt en stor portion nysgerrighed er kilden til de ting, hun laver.
I 2023 modtog Tove Lois Andreasen kunstnernes 1. pris på Bjerringbro Udstillingen, som er en censureret udstilling arrangeret i samarbejde med Bjerringbro Kunstforening. Her vandt hun også publikumsprisen og dermed retten til en soloudstilling i Gudenåhuset, som nu kan ses i oktober 2025 i Bjerringbro Biblioteks betjente åbningstid.