Musik & fællessang
Morgensang på Skakbrættet
- Tid
- 09:00 - 10:00
- Sted
-
Hovedbiblioteket
Vesterbrogade 15,
8800 Viborg - Skakbrættet
Kom med til en hyggelig morgenstund, når vi igen inviterer til morgensang på Skakbrættet på Hovedbiblioteket i Viborg.
Bibliotek
HovedbiblioteketI samarbejde med
Arrangementet er støttet af Viborg Kultur- & Idrætsfond, Kulturelt Samråd og arrangeres i samarbejde med KulturselskabetDenne gang er det sundhedschef i Viborg Kommune, Kristine Strange, der er dagens sangvært. Hun har valgt de sange, vi skal synge sammen og som har en særlig betydning for Kristine.
Morgensang er en mulighed for at begynde dagen i fællesskab med musik, sang og godt selskab. Alle er velkomne uanset om du synger med af fuld hals eller bare nyder at lytte.
Som vanligt sidder Anders Hjorth Nielsen bag flyglet og kirkesanger Lis Bæk synger for. Efter morgensangen byder biblioteket på en kop kaffe.
Morgensang på Skakbrættet er støttet af Viborg Kultur- & Idrætsfond, Kulturelt Samråd og arrangeres i samarbejde med Kulturselskabet.