Jane Austen 250 år
I 2025 markerer vi 250-året for Jane Austens fødsel – en af litteraturhistoriens mest elskede forfattere.
Af Anette Siem Kristensen
På Viborg Bibliotekerne hylder vi hendes vedholdende betydning for litteraturen og læseglæden, og vi inviterer alle – både Austen-nørder og nybegyndere – til at dykke ned i hendes bøger eller finde nye romaner, der bærer arven videre.
Litteratursalon: I Jane Austens Fodspor
Som en del af fejringen inviterer vi til en særlig litteratursalon tirsdag den 7. maj kl. 19.00 – 21.00.
Tag med bibliotekarerne Anette og Mie på en uforglemmelig rejse ind i Jane Austens verden – en aften fyldt med kærlighed, skarpe iagttagelser, historisk atmosfære og masser af litteraturinspiration.
Vi dykker ned i Austens liv og værker, hendes tid og samtidige forfattere – og vi kaster et blik på den enorme indflydelse, hendes forfatterskab stadig har i dag. Glæd dig til anbefalinger af både Austens egne bøger, romantiske klassikere fra hendes tid og nyere romaner og spin-offs, der fører hendes arv videre i moderne fortællinger.
Arrangementet koster 50 kr. inkl. kaffe og kage fra Søster Lagkage, som sætter den perfekte stemning med et strejf af datidens elegance.
Tilmelding senest søndag den 4. maj.