Dodo synger Benny Andersen
Musik & fællessang

Dodo Synger Benny Andersen

Tid
20:00 - 22:00
Price
Standard + gebyr: 325 DKK
Sted
Bjerringbro Bibliotek
Realskolevej 12
8850 Bjerringbro
Gudenåhuset, Bjerringbro Bibliotek
Kan Svante være en kvinde? Det spørgsmål og andre observationer om kvindelige Svanter´s genvordigheder, kan du får svar på, når du er til koncert med Dodo og hendes fortolkninger af Benny Andersens “Svantes viser”

I 2009 stødte Dodo ind i Benny Andersen i forbindelse med et projekt for Unicef, hvor Benny og Dodo optrådte sammen. Efter utallige opfordringer og en længere proces, udkom i 2011 det første soloudspil fra Dodo i form af cd-en ”DodoBennyBossa”. Dodo var faldet pladask for Svante visernes humoristiske sortsyn, som musikalsk talte helt naturligt ind i Bossanovaens melankolske og jazzede tone.

Siden har hun, ind imellem sit arbejde med Dodo & the Dodos, optrådt med et udvalg af de klassiske Svante viser fra hendes første lunt svingende solo cd.
Det bliver en aften i bossanovaens tegn, i Benny Andersens tegn og i kvindelige Svanters tegn!

Med sig har Dodo følge af :
Jeppe Holst (guitar) og Jens Rud (bas, percussion).


Læs mere på musikviften.dk.

Forplejning

Der er mulighed for at spise inden koncerten i Café Gudenåhuset. Bordbestilling senest tirsdag før koncerten - se mere på cafegudenaahuset.dk.